Yavru Ada, Gozo

Yerli halkın Għawdex dediği ve fakat bizim Gozo ismiyle tanıdığımız ada, Malta’nın kendisinden sonraki 2. büyük toprak parçası.

Arabalı feribotla 20 dakikada ulaşılabilen bu ada, ufacık küçücük içi dolu turşucuk bir yer olsa da boyuna posuna bakmadan Monte Kristo Kontu ve Game of Thrones gibi pek çok bilindik filmlere/dizilere ev sahipliği yapmış.

31 bin nüfuslu Gozo’nun en bilinen yeri Azure Window dedikleri elle oyulmuş güzellikteki bu kaya parçası.

2014-04-27 12.43.48

Eğer Game of Thrones izliyorsanız hatırlayacaksınızdır, ilk sezondaki (birinci ya da ikinci bölüm olması lazım) düğün sahnesi tam burada çekilmişti. Hatta aynı bölümün devamı Mdina isimli Malta’nın eski başkentinde çekilmişti ama şimdilik konumuz Gozo. : )

Azure Window’un tam karşısındaki manzara ise şöyle.

2014-04-27 12.43.55

Yaz aylarında giderseniz eğer buraları fotoğraftaki kadar sakin bulamayacaksınızdır zira Malta’lıların en büyük eğlencesi yazları Gozo’da havuzlu villalar kiralayıp haftasonlarını orada geçirmektir. Malta’dan Gozo’ya giden yerli halkın üzerine bir de gelen turistleri eklerseniz tahmin edebilirsiniz ne kadar kalabalık olacağını.

Bu arada küçük bir bilgi: Üstteki fotoda görünen, zemindeki oyulmuş kayalar zamanında tuz yapımında kullanılmış

Aynen Malta’da olduğu gibi burada da evler tek düze sarı renk taşla inşa edilmiş. Dar ara sokaklarda yürürken içinizi ferahlatacak şöyle bir yan yolla karşılaşabilirsiniz.

2014-04-27 11.42.58

Koyu katolik olan bü ülkenin olmazsa olmazı kiliseler her yerde fakat bu kilise başka bir kilise. Hikayesi de artık başka bir yazıda.

2014-04-27 12.15.57

Gozo’ya kadar gidip te pek meşhur pastizzi’yi yememek tabii ki olmaz. (Pastizzi (pastitzi diye okunur) için ayrı bir başlı açmayı düşünüyorum zira Maltalılar’ın gözünde bu yiyeceğin apayrı.)

2014-04-27 11.32.12

 

Gozo gezimiz şimdilik bu kadar.. Daha söyleyecek çok şey var bu ada hakkında fakat o da başka zamana inşallah.

 

Not: Bütün fotoğraflar bana aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir