Valletta Hakkında 10 İlginç Bilgi

Madem uzun bi aradan sonra bloga geri dönüyorum ve madem Valletta 2018 Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş, bloga geri dönüş yazısı Valletta hakkında olmasın da ne hakkında olsun? :)
Malta’ya geldiğinizde muhakkak Valletta’ya uğrayın diyorum, şöyle güzel diyorum, böyle güzel diyorum ama nedir bu Valletta’nın olayı? Neden bu kadar güzel ve ilginç? İşte size 10 sebep!

1 – Bütün şehir 16. yüzyılda St. John’s Şövalyeleri tarafından planlanmış ve inşa edilmiştir. Bu da Valletta’yı Avrupa’nın ilk planlanlandıktan sonra inşa edilen başkenti yapıyor.
2 – Hem Valletta hem de önündeki büyük liman (Grand Harbour) UNESCO’nun dünya mirasları listesine alınmıştır.
3 – Şehirde 320’den fazla anıt/heykel vardır ve hepsi birbirine yürüme mesafesindedir.
4 – Son yıllarda bir çok tarihi yapıda renovasyona gidilmiştir. Bunların bazıları Royal Opera House (orijinalinde kapalı bir binaymış fakat şu an açık hava şeklinde renove edildi), şehir kapısı (city gate) ve parlament binası.
5 – Malta’nın meşhur 365 kilisesinin 25’i Valletta’da.
6 – Avrupa’nın en eski çalışır durumdaki tiyatrosu Manoel Theather da bu şehirde ve bu tiyatro muhakkak görülmesi gereken, başlı başına bir şaheser.
7 – Kıbrıs’ın Nicosia şehrinden sonra Valletta Avrupa’nın en güneyinde bulunan ikinci şehir.
8 – Sadece 0.8 km2 alana kurulmuştur ve Avrupa’nın en küçük başkentidir.
9 – Valletta ismini Fransız Grand Master Knight Jean Parisot de Valette’den almıştır fakat kendisi şehrin inşaatı tamamlanmadan ölmüştür.
10 – En başta da belirttiğim gibi 2018 Kültür Başkenti unvanını Leeuwarden (Hollanda) şehriyle birlikte Valletta almıştır. Konu hakkında daha fazla bilgiyi http://valletta2018.org/ adresinden edinebilirsiniz.

Bu arada daha önce bu minik başkent hakkında bir yazı daha yazmıştım, onu da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Valletta Hakkında 10 İlginç Bilgi” için 2 yorum

  1. Sevgili Zeki Bey,

    Öncelikle bloga geri dönmenize çok sevindim. Geçmiş yazılarınızı dönüp dönüp okuyan biri olarak yeni yazılarınızı heyecanla karşıladığımı bilmenizi istedim. Hele bir de dönüş yazınızın merkezinde Valletta’nın olmasına, önümüzdeki 4-5 hafta içerisinde Valletta’da işe başlayacak biri olarak ayrıca keyiflendim 🙂

    Yazılarınızın devam etmesi dileğiyle, sevgiler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir