Malta’ya Özgü Tatlılar

Arkadaşlar aramızda çikolatalı gofret sevmeyen var mı?

Ben de öyle düşünmüştüm. Peki yeni tatlar denemeyi sever misiniz? Ben çok severim. Yiyeceğim şey böcek ya da sürüngen bir hayvan olmadığı müddetçe, yaşadığım ülkede bulamayacağımı düşündüğüm şeyleri denemeye bayılırım. Mesela Dubai‘ye gittiğimde içi badem dışı bir kat hurma bir kat da çikolata olan orgazmik bir tatlı (atıştırmalık gibi) yemiştim, yemekle yetinmeyip paket paket alıp eve getirmiş, 1 kilo kadar da ailema göndermiştim!

Siz de eğer öğrenci olarak ya da turistik amaçlı Malta’ya geleceksiniz Malta’ya özgü tatlıları muhakkak denemelisiniz derim.

1. Kannoli tal-irkotta

Aslında Sicilya’da daha çok meşhur olan bu tatlının bir de Malta versiyonu var ki, bence Sicilya versiyonundan bir tık daha güzel. Peyniri Sicilya peynirine göre daha farklı ve kremanın yapısı biraz daha sert.

Photo Credit: https://instagram.com/gramoxone/
Photo Credit: https://instagram.com/gramoxone/

2. Pastina taċ-Ċirasa (Kirazlı kurabiye)

Türkiye’de de benzerini bulabilirsiniz muhakkak ama Malta versiyonu biraz daha yumuşak ve ağızda dağılan yapıda. Deneyin derim!

Pastini-tal-cirasa

 

3. Kwarezimal 

Tarihi Malta Şövalyeleri’ne kadar dayanan bisküvi yapılı bu tatlı herhangi bir hayvansal protein (yumurta, süt ürünü vs.) içermediği için vegan sayılıyor. Badem unu ve çeşitli baharatlarla yapılıyor, özellikle paskalya öncesi (büyük perhiz dedikleri zaman) daha çok tüketilmeye başlanıyor.

Photo Credit: chorizoandthyme.wordpress.com
Photo Credit: chorizoandthyme.wordpress.com

4. Imqaret

İçi bildiğimiz hurma ve bir kaç çeşit baharat karışımı, dışı kızarmış hamur! En güzel servis şekli, henüz sıcakken yanında bir top vanilyalı dondurmayla olanı. Kendisi sıcak olduğu için yanındaki dondurmayı yavaş yavaş eritip tatları birbirine karışıyor ve… neyse daha fazla yazamayacağım…

Photo Credit: bellyfirst.wordpress.com
Photo Credit: bellyfirst.wordpress.com

5. Honey Rings

Bu tatlının da içinde hurma var ama dışı imqaret gibi kızarmış hamurdan değil bisküvi sertliğinde başka bir çeşit hamurdan yapılıyor. Imqaret’e göre diğer bir farkı da iç karışımında hurmayla beraber anason içeriyor olması. İrili ufaklı bir çok markette ya da pazar yerlerinde bulmak mümkün, fiyatı da gayet uygun. Çabucak bozulmadığı için aile ve arkadaşlarınıza hediye olarak bile götürebilirsiniz. (Tabii önce kendiniz deneyin ve beğenip beğenmediğinize karar verin derim.) :-)

malta-821188_1280

Malta’ya Özgü Tatlılar” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir