Malta’daki Türk Girişimciler

Malumunuz, yurtdışında yaşayan Türklerin en bilinir “müteşebbislik” özelliği (bu kelimeyi ticaret lisesi zamanlarımdan bu yana hala hatırlıyor oluşuma acayip şaşırmış durumdayım!) kebapçı, lahmacuncu vs. dükkanıdır. Bana göre bu girişimlerin bir çoğu takdir edilesidir ve özellikle Berlin’deki Osmanya isimli a-la-carte restaurant’ın yeri bende çok ayrıdır. (Bugüne kadar Türkiye dışında yediğim en iyi Türk yemeği Osmanya Restauran’daydı.)

Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi Malta’da da onlarca kebapçı dükkanı var ve burada yaşayan Türkler olarak birazcık ev özlemi çektiğimizde kendimizi oraya atar kebapları / lahmacunları yiyerek eski günlere gider, bir nebze de olsa özlem gidermiş oluruz.

Peki kebapçı / dönerci dükkanı dışında, ufak çaplı, işini gönülden ve çok severek yapan, bana göre her birimizin desteğini sonuna kadar hak eden başka girişimciler de olduğunu biliyor muydunuz?

Örneğin; Berivan Serin Stone Painting isimli, daha önce hiç denk gelmediğim taş boyama sanatıyla beni tanıştıran Berivan, nam-ı diğer Beri.

Berivan, denizden topladığı taşları saatlerce bir bir temizleyip partlattıktan sonra maharetli parmaklarıyla teker teker boyuyor ve içinden geldiği gibi çizdiği resimlerin yanına ilham verici sözler de yazarak taşlara adeta ruh katıyor. Yaratıcılık konusunda hep sınıfta kalan birisi olarak ben, Berivan’ın yaptığı işleri ilk gördüğümde çok etkilenip “little prince” temalı da bir sipariş vermiştim.

Kendisinin her zaman gidip bulabileceğiniz bir dükkanı yok. Malta’nın herhangi bir yerinde herhangi bir zaman kurulan Artisan Marketlere açtığı şirin mi şirin tezgaında gelen geçen sanat severleri bütün güler yüzlülüğüyle selamlayıp yaptığı işten etkilenen herkesin sorularını tek tek yorulmadan yanıtlıyor.

Berivan’ın yaptığı işlerin bir kısmını görmek, kendisine ulaşabilmek, destek olmak ve hatta sipariş vermek istiyorsanız Facebook üzerinden oluşturduğu grubuna dahil olup Instagram sayfasini da takip edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/groups/105565469482813/

https://www.instagram.com/beristonepainting/

Berivan Serin Stone Painting dışında bahsetmek istediğim diğer bir Malta’daki Türk girişimi de Meze Cafe By Burcu’s Kitchen. Alaçatı temalı Meze Café bence Malta’nın en şirin kafeteryalarından bir tanesi ve sahibinin, yani Burcu hanım’ın Türk olması ve bir Türk’ün kebap dışında yiyecekler üretiyor olması burada yaşayan biz Türkler için çok ama çok kıymetli.

Burcu hanım Meze Café’de sağlıklı ve gerçekten aşırı lezzeli salatalar / mezeler yapıyor ama biz Türkler olarak hali hazırda yaptıklariyla yetinmeyip “kahvaltı istiyoruz” nidaları atınca bizi kırmayıp anne poğaçalı, ev reçelli, mis gibi tavada yumurtalı, taze domatesli kahvaltılar da hazılıyor. Hatta bir akşam “rakı gecesi mi yapsak burada?” demişliğimiz de var kendisine.

Burcu hanım’ın Alaçatı temalı şirin kafeteryasını Swieqi’de bulabilirsiniz ve hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz hem Instagram hem de Facebook üzerinden sayfalarını takip edebilirsiniz.

https://www.instagram.com/meze_cafe_by_burcus_kitchen/

https://www.facebook.com/pages/category/Salad-Bar/Meze-Cafe-By-Burcus-Kitchen-2117607031609680//

Malta’daki Türk Girişimciler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir