Malta’da Oturma ve Çalışma İzni: 2018 Yılı İtibariyle Neler Değişti?

Seneler evvel blogda Malta’da nasıl oturma ve çalışma izni alındığına değindiğim bir yazı yazmıştım ve yorumlar kısmından güncel bilgilere de değinerek elimden geldiğince sorusu olanlara yardımcı olmaya çalışmıştım fakat 2018 yılı itibariyle değişen kanunlar, benim bloga eskisi kadar vakit ayıramıyor olmam vs. gibi sebeplerden dolayı bu işin aslını uzmanından öğrenelim, Malta’da çalışmak ve yaşamak isteyen insanlara en güncel bilgiyi uzmanının gözünden verelim istedim.

Malta’da yerleşik Türk avukat ve danışman kadrosu olan ilk ve tek hukuk ve danışmanlık ofisi Harmancı & Partners kendi sitelerinde en güncel ve en yalın haliyle oturma izni alma sürecini ve izin çeşitlerini şöyle anlatmış.

Türk Vatandaşları Malta’da çalışabilir mi?

Öncelikle üçüncü ülke vatandaşları Malta’da çalışmak için Jobs Plus departmanından çalışma izni almak zorundadır. Bunun için ilk olarak bir pozisyona başvuru yapmanız ve şirket tarafından kabul almanız gerekir. Sonrasında işveren sizin adınıza çalışma izni prosedürünü başlatır. Yıllık maaşınıza göre başvuru yapabileceğiniz iki opsiyon bulunuyor.

Single Permit: Yıllık maaşı 30.000 EUR altında olan üçüncü ülke vatandaşları için açılmış bir opsiyondur. Çalışma ve oturma iznini size tek bir başvuru altında sağlar. Şirket sahibi siz olursanız bu opsiyona başvuru hakkınız olmayacaktır. Single permit için açılan pozisyonda ilk öncelik Malta vatandaşlarına, ikinci öncelik AB vatandaşlarına son olarak ise üçüncü ülke vatandaşlarınına hak sağlanır. Başvuru süresi kanunen 8 hafta olarak belirtilse de tecrübelerimiz çerçevesinde başvuru süresi 20-24 haftaya kadar uzayabilmektedir. Başvuru ya Malta’dan ya da işveren tarafından yurtdışından yapılır. ID Malta’dan verilen onay mektubu ile çalışan Oturma kartını teslim alır ve Malta’da dilediği kadar, AB ülkelerinde ise 6 aya kadar vizesiz oturabilir.

Key Employee Initative: Yıllık maaşı 30.000 EUR üstünde olan üçüncü ülke vatandaşları için açılmış bir opsiyondur. Single permit’te olduğu gibi Çalışma ve oturma iznini size tek bir başvuru altında sağlar ve şirket sahibi siz olursanız bu opsiyona başvuru hakkınız olmaz. KEİ başvurusunda kişinin uyruğuna bakılmaksızın her pozisyon için eşit şartlarda değerlendirme yapılır. Kanunen 5 iş gününde sonuçlanması öngörülen başvuru tecrübelerimiz çerçevesinde 4 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Single Permit başvurusunda üçüncü ülke vatandaşlarına sağlanan bazı istisnalar var mı?

Evet. Malta’nın yoğun olarak iş gücüne ihtiyaç duyduğu bazı sektörler var. Bu sektörler için AB vatandaşlarına öncelik durumu yoktur. Bu sektörlerin listesine bu link üzerinden erişebilirsiniz. Bu sektörlerde çalışan kimseler gerekli denkliği aldıktan sonra Malta’da çalışmaya başlayabilirler.

Öğrenci olarak gelen kişiler Malta’da çalışabilir mi?

Bu zamana kadar öğrencilerin part-time çalışması yasaktı ancak son çıkan kanunla birlikte dil eğitimi için ya da üniversite eğitimi için gelen öğrencilere haftada 20 saate kadar çalışma hakkı sağlanmasına karar verilmiştir.

2020 itibariyle guncellenmis yeni yazi;

Malta’da çalışma ve oturma izni almak: Uzun bir yola çıkmaya hazır mısınız?

Malta’da Oturma ve Çalışma İzni: 2018 Yılı İtibariyle Neler Değişti?” için bir yorum

  1. Peki saatlik ücretler ne kadar oluyor misal haftada 20 saat çalışan birinin kazancı ne kadar olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir