Malta’da İş bulmak: Nerede ve Nasıl?

Malta’da oturma ve çalışma izninin nasıl alındığını şuradaki yazıda detaylı olarak anlatmıştım fakat bu izne sıra gelene kadar tabii ki herkesin merak ettiği en önemli soru, nasıl iş bulabilirim? Malum, iş bulmadan önce bu izne başvuramazsınız, başvursanız da başvunurunuz dikkate alınmaz.

En çok aldığım mesajlardan bazıları “iş bulmama yardımcı olabilir misin?” ya da “X okulundan mezunum, nasıl iş bulabilirim” tarzında.

Öncelikle net olarak belirtmek isterim ki iş bulmak için başvurabileceğiniz en son insan benim zira ben de diğer herkes gibi Malta’ya iş için gelmiş, yıllık oturma izniyle legal olarak ikamet eden sıradan bir vatandaşım ve maalesef ki iş veren değilim. Ayrıca iş bulmak demek birisine kefil olmak demek ki ben tanımadığım, öz geçmişini, karakterini vs. bilmediğim bir insana nasıl kefil olayım siz söyleyin? :(

Ha bu demek değil ki aslında iş bulabilirim ama sizi tanımadığım için yardımcı olmaktan kaçınıyorum. Hayır, gerçekten Google aramaları dışında iş bulma konusunda benim size hiç bir faydam olmaz. :(

Peki Malta’da nerede ve nasıl iş bulabilirsiniz?

Aklınızda bulundurmanız gereken en önemli şey, ingilizce bilmiyorsanız eğer Malta’da iş bulamazsınız. Bulsanız da kabul edilmezsiniz. Es kaza kabul edilseniz bile oturma/çalışma izni alamazsınız. Yani demek ki İngilizce bilmek en önemli ve kesin şartmış. (Bu soruyu da çok aldığım için burada altını çizmek istedim.)

İş bulmak için Malta’ya gelmenize gerek yok. İnternet üzerinden, özellikle LinkedIn aracılığıyla bir çok “recruiter”a ulaşabilir ya da doğru sayfaları takip ederek iş ilanlarını kendiniz görebilir ve direk başvurabilirsiniz.

Linkedİn dışında https://jobsinmalta.com/ en bilinen ve önemli websitelerinden bir tanesi. Belki anlık olarak istediğiniz pozisyonda size uygun bir iş bulamayabilirsiniz ama e-mail listelerine kayıt olursanız düzenli olarak posta kutunuza iş ilanlarının gelmesini sağlayabilirsiniz.

https://www.careerjet.com.mt/ adresindeki site de gayet profesyonel şekilde iş ilanlarını sunan, filtreleyerek rahatlıkla aradığınıza ulaşabileceğiniz bir site.

Bu sitelerin yanında Facebook üzerinde de bir çok grup var. Bu gruplara üye olarak anlık iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Bunlardan bazıları;

https://www.facebook.com/groups/maltajobs/about/

https://www.facebook.com/groups/37543266722/about/

https://www.facebook.com/groups/304449473066600/

gibi gibi. Bu gruplara üye olursanız zaten Facebook size diğer benzer sayfaları önerecektir.

Şimdilik aklıma gelenler bu kadar. Eklemek istediğiniz ya da sormak istediğiniz şeyleri yorumlar kısmından benimle paylaşırsanız sevinirim! :)

Herkese bol şans. :)

2020 yilindan gelen not

Konuyla ilgili belki bu yazıma da göz atmak istersiniz :)

Malta’da çalışma ve oturma izni almak: Uzun bir yola çıkmaya hazır mısınız?

Malta’da İş bulmak: Nerede ve Nasıl?” için 7 yorum

 1. Merhaba
  Emekli İngilizve Öğretmeniyim.10 yaşımdaki oğlumla birlikte Malta’ya yerleşmek istiyorum.Öğretmenlik mesleğimi yürütmek istiyorum.Bunun için önerileriniz nelerdir?

  1. Merhaba, adadaki dil okullarıyla direk iletişime geçip onlardan bilgi alabilirsiniz diye düşünüyorum ama öğretmen olarak buraya gelmenizin çok kolay olmayacağını düşünüyorum zira önceliği her zaman Maltalılara ve Avrupa ülkesi vatandaşlarına verirler.

   1. Teşekkürler.Peki öğretmenlik dışında yapabileceğim bir iş bulursam sonraki adımlar nelerdir?Siz nasıl yaptınız?Sadece oğlumun eğitimi için sebep gösterebilirmiyim?

 2. Merhaba; malta sanayisi ve makine, üretim endüstrisi ne durumda iş olanaklatı nedir bilginiz var mı?

 3. To whom it may concern,

  We would like to be part of your mission in aiding your visitors in finding work in Malta. Here at ceek we do things differently as we are a boutique agency that focuses on the candidates needs. Here is a link to some of the lovely comments from some of our foreign candidates which we helped move over to Malta. https://ceek.com.mt/testimonials/

  We look forward to hearing about how we can help your visitors.

  Thanks,

 4. Emekliyim Malta dan ev alip yerlesmek istiyorum prosuduru nedir yabanci dilim yok bana tavsiyeniz neler olabilir

 5. Merhaba Zeki Bey;

  Maltayı çocuğumuzun okul hayatı için düşünüyoruz. Orada yaşayan biri olarak dil sorunu yaşamadan yapılabilecek işler ile ilgili fikirleriniz nelerdir? (Yaş 42 – Mesleğimi orada yapabileceğimi zannetmiyorum – Gümrükçüyüm) (Çocuğumuz TR de ilkokulu bitiriyor, orta – lise – uni için orayı düşünüyoruz)
  Selamlar, Tolga

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir