Malta’da Araba Sahibi Olmak

Malta’nın, ülkede bulunan araba sayısıyla Avrupa’da Lüksemburg’dan sonra “en çok araba barındıran ikinci ülke” konumunda olduğunu biliyor muydunuz? Bir araştırmaya göre her 1000 kişiye 634 araba düşüyormuş burada. Malta’dan sonra da İtalya her 1000 kişiye 610 arabayla üçüncü sıradaymış. Yani demem o ki siz buranın boyuna posuna bakmayın, araba sayısı çok fazla ve bir İstanbul trafiği olmasa da, Malta’da da belli saatlerde ve belli bölgelerde hatırı sayılır oranda trafik sıkışıklığı oluşuyor.

Peki Malta’da yaşamaya karar vermiş Türkler olarak biz burada araba satın alabilir miyiz? Araba satın almak ne kadar kolay? Türkiye’deki gibi hasar kaydı, parça boyalı, sigara içilmiş/içilmemiş durumları burada da var mı?

İlk sorunun cevabı, tabii ki Türkler olarak bizler de Malta’da araç satın alabiliriz fakat bunu için gerekli bazı belgeler var. Örneğin Malta kimlik kartı, yani oturma/çalışma izni aldıktan sonra elinize geçecek olan kart. Bu kart olmadan araba satın alabilirsiniz fakat sigorta yaptıramazsınız. Sigorta yaptıramazsanız arabanın yıllık vergisini ödeyemez ve illegal duruma düşersiniz. Dolayısıyla Malta’ya geldiğinizde konsantre olmanız gereken ilk şey oturma/çalışma izni ki şurada bu konudan uzun uzun bahsetmiştik. Eğer arabada uyumayı düşünmüyorsanız, araba almadan önce daha gerekli bir şey olarak ev kiralama olaylarından da burada bahsetmiştik, yeri gelmişken hatırlatmış olayım. :)

Nihayet her şeyi hallettiğinize göre artık araba satın almaya konsantre olabilirsiniz.

Malta’da arabalar pahalı mı? Türkiye’ye kıyasla pahalı değil. Fiyatlar hakkında anlık bilgi alabileceğiniz en güvenli siteyi de buraya bırakıyorum ki bu yazıyı okur okumaz gidip kendinize ve bütçenize uygun bir araba seçebilirsiniz.

Süreç olarak şöyle anlatayım; arabanızı seçtikten ve ödemeyi yaptıktan sonra satıcının aracı sizin üzerinize devretmesi 10 dakikalık iş. Log-book denilen belgenin (yani ruhsat) arka sayfasını aracı aldığınız kişi imzalıyor, siz de bu belgeyle Transport Malta’ya gidip 10 Euro gibi bir ücret ödüyorsunuz ve araç sizin üzerinize devrolmuş oluyor, bu kadar basit.

Bu arada dikkat etmeniz gereken bir konu da ehliyetiniz. Ben Malta’ya geldiğimde Türkiye’deki ehliyet sistemi henüz değişmemişti, dolayısıyla eski Türk ehliyetim vardı ve onunla Malta’da ya da Avrupa’da araç kullanabilmek için Türkiye‘den “International driving licence” denilen bir şey almam gerekiyordu. O zamanlar bu belgeyi Türkiye’den almak, Malta’da yeni ehliyet almakla hemen hemen aynı ücretlerde olduğu için (şaka gibi değil mi?) ben de her mantıklı insanın yapacağını yapıp kendime dünyada geçerliliği çok daha fazla olan Malta ehliyeti aldım. Merak eden varsa bu konuyla ilgili deneyimlerimi de daha sonra yazarım ama şimdi biz araba almaya odaklanalım. :)

Ben bugüne kadar Malta’da iki kez araba satın aldım, ikisini de çok yakından tanıdığım arkadaşlarım aracılığıyla kandırılmadan hallettim.

Aynı dönem Türkiye’de bir arkadaşım daha araba satın almaya çalışıyordu ve onun uğraştığı sorunları görünce (hasar kaydı vs.) Malta’da bu işlerin Türkiye’deki kadar çetrefilli olmadığını fark ettim. Yani Malta’da da yeni bir araç alırken aracın geçmişi hakkında kandırılma ihtimaliniz tabii ki var fakat yanınıza Maltalı bir arkadaşınızı alırsanız bu ihtimal büyük oranda azalıyor.
Özetle, Malta’da araba almak Türkiye’nin aksine hem çok kolay hem de toplu taşıma sisteminin aşırı kötü olmasından dolayı çok mantıklı.

Aklınıza takılan başka sorular varsa ve yorumlar kısmına yazarsanız muhakkak cevap vereceğim!
Herkese bol şans!

Malta’da Araba Sahibi Olmak” için 2 yorum

  1. Merhabalar,
    Yeni ehliyet sistemim mevcuttur. Malta’ya komple yerlişiceğim oturma ve çalışma iznim çıktı 60 gün içerisinde geçiş yapacağım, araç almayı düşünüyorum ehliyet konusunda türkiye’de yada malta’da güncel ehliyet olmasına rağmen evrak yada v.s bir işlem gerekiyormu bilginiz varmıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir