Malta’da Araba Kiralama

Daha önce Malta’da Ulaşım başlıklı bir yazı yazmıştım ve orada toplu taşıma konusunda Malta’nın sınıfta kaldığından nedenleriyle beraber uzun uzun bahsetmiştim. Şimdi de “toplu taşıma kötü madem n’apcaz biz orda” diyen sevgili turistler için Malta’da araba kiralama konusunda bildiklerimi paylaşmaya karar verdim.

Nereden kiralamalı?

Öncelikle belirteyim benim burada kendi aracım olduğu için hiç araç kiralamak zorunda kalmadım fakat yurtışına çıktığım zaman kullandığım ve servisine güvendiğim tek firma var, o da Sixt Rent a Car. Malta’da da hizmet verdiklerini biliyorum o yüzden Google’a danışıp güncel fiyatları için şöyle bi göz atabilirsiniz.

Prafikte sıkışıp kalır mıyız dersin?

Kalırsınız derim. Özellikle Sliema veya St. Julians bölgesinde kalacaksınız, tabii ki 7/24 değil ama özellikle sabah ve akşam – işe gidiş / çıkış saatlerinde o trafiğe muhakkak yakalanacaksınız. Ha, eğer İstanbul gibi büyük bir şehirden geliyorsanız bu bahsettiğim trafik size vız gelip tırıs gidecektir o yüzden hiç gözünüz korkmasın.

Malta’da trafik tersten akıyormuş, doğru mu?

Kime göre neye göre? diye soğuk bi espri yapmıcam, cevabı vericem. Doğru. Aynen İngitere, Japonya ve Güney Afrika gibi ülkelerde olduğu gibi Malta’da da trafik Türkiye’ye göre tersten akıyor. Yani arabaların direksiyonları solda değil sağda ve vites değiştirirken sağ değil sol elinizi kullanmak zorunda kalacaksınız. (Bu konuda zamanında adaya hakim olmuş İngilizlere derin sevgilerinizi gönderebilirsiniz)

Peki Malta’da Türk ehliyeti geçerli mi?

Avrupa Birliği’ne üye olmadığımız için maalesef Türk Ehliye’ti burada geçerli değil. Aslında geçerli değil demek belki yanlış olur, tek başına yeterli değil diyelim biz ona. Eğer, Malta dahil, Avrupa’nın herhangi bir yerinden araç kiralamak gibi bir niyetiniz varsa yurtdışına çıkmadan önce muhakkak bir “Uluslararası Sürücü Belgesi” almanız gerecek. Nedir bu uluslararası sürücü belgesi diyecek olursanız yine Google’a danışmanızı tavsiye edicem fakat siz Google’a gitmeden önce ön bilgi olsun diye belirteyim; bu bahsedilen ehliyetin fiyatı bugün itibariyle 415 TL ve sadece 1 yıl için geçerli. Her yenileme için de 225 TL gibi bi rakam ödenmesi gerekiyor. (Bu noktada artık derin sevgilerinizi kimlere gönderirsiniz size bırakıyorum.)

Ama benim ehliyetimdeki bilgiler hem İngilizce hem Türkçe yazıyor, yine mi geçerli değil?

Değil. : ( Şimdi bu noktada “yeaa kim kontrol edecek allasen” diyip gözünün yaşına bakmadan siz yine aracı kiralarsınız, kiraladığınız firma da size “kirayalamazsınız” demez, aksine onların işine gelir. Büyük ihtimalle Malta’da kaldığınız süre boyunca herhangi bir polis sizi durdurup ehliyet sormayacaktır (3 senedir bana hiç denk gelmedi) fakat esas problem bunlar değil, esas problem araç sigortası. Olur da kaza yaparsanız ya da arabanın bi yerine bişe olursa sizin ehliyetiniz ve dolayısıyla aracı kiralarken satın aldığınız sigorta geçersiz sayılıp o şekilde işlem yapılır. Atıyorum 100 liralık masrafı size 1000 lira olarak yansıtırlar, sizin de yasal olarak herhangi bir itiraz hakkınız bulunmaz.

İşte böyle. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Hala aklınıza takılan bir şey varsa benimle yorumlar kısmından ya da malta@birkucukulke.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir