Malta Dil Okullari

Dil okulları denilince akla ilk gelen ülkelerden birisi Malta. Amerika çok uzak, dolayısıyla uçak biletleri pahalı.. İngiltere zor vize veriyor + okulları çok pahalı. Geriye, hem Türkiye’ye olan yakınlığı hem de diğer bahsettiğim ülkere kıyasla daha hesaplı olması sebebiyle Malta kalıyor. İngiltere’de harcayacağınız paranın hemen hemen yarısıyla, Malta’nın ortalama bir dil okulunda gayet güzel bir eğitim alabilirsiniz.

Ben burada hangi okul daha iyi, ücretleri ne kadar vs. detaylarına girmicem zira bu işlerin kişinin beklentilerine göre değişeceğini düşünüyorum. Kimisine göre 10 numara olan okul kimisine göre 5 para etmeyebilir. Kimisi Türk’ün olmadığı okul istemezken kimisi Türk’ü bol bi okul arar.

Bütün bunların dışında, benim esas bahsetmek istediğim konuya gelirsek…

Malta’nın ana dilinin aslında İngilizce olmadığını, yerli halkın Maltaca diye bir dili konuştuklarını ve fakat İngilizce’nin 2. resmi dilleri olduğunu biliyor muydunuz?

Ben bilmiyordum… Türkiye’de yapılan “Malta dil okulları” reklamlarının hiçbirinde Maltaca diye bir şeyden bahsedilmiyor zira. 1964 yılına kadar İngiliz sömürgesi olmalarından sebep İngilizce dili adaya yüksek oranda hakim olmuş ama yine de Arapça’ya yakın olan kendi dillerini de konuşmaya devam etmişler. (Doğal olarak)

Peki Malta’lıların hepsi İngilizce biliyor mu?

%80 oranında evet… Geriye kalan %20’yi de muhtemelen yaşlılar oluşturuyordur. Aslında onlarla da bir şekilde anlaşırsınız ama oturup uzun uzun sohbet edemezsiniz mesela.

Peki İngilizce’yi ne kadar biliyorlar? Elbetteki ana dili İngilizce olan birisi kadar değil… Kişiden kişiye göre değişmekle beraber, aynen Türkiye’de olduğu gibi burada da dil bilgisi eğitim seviyesine göre değişiyor.

Özel okula gitmiş birisi çok çok iyi İngilizce konuşabiliyorken, devlet okuluna gitmiş birisi diğerine göre daha az konuşabiliyor.

Ya da, çocukken evinde İngilizce televizyon kanalı olan ve çizgi filmleri İngilizce izleyen birisiyle, evinde televizyon dahi olmayan birisinin İngilizcesi tabii ki aynı olmuyor.

Şimdi, buraya kadar beklentilerimizi körertip, ana dili İngilizce olmayan bir ülkeye İngilizce öğrenmeye geldiğimiz konusunu aklımızın bir köşesine yazdıysanız Malta dil okullari hakkında daha detaylı bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz. : )

Şimdiden herkese bol şans!

Ha bu arada, okul bulur da gelmeye karar verirseniz bilin ki alışverişe vs. çıktığınızda sizi Malta’lı sanacaklar ve Malta’ca konuşmaya başlayacaklardır zira Türk ve Malta’lı olarak görünüş konusunda birbirimize çok benziyoruz!

Malta Dil Okullari” için bir yorum

  1. Merhaba Zeki Bey;
    Yazılarınızı yeni okumaya basladim tam da kafamdaki sorulara cevap ararken. Ben 12 yasindaki oğlumla birlikte yaz aylarinda dil egitimi icin maltaya gelmek istiyorum.Çocukla birlikte gidebileceğim bir dil okulu ariyorum ve kalma ile ilgili ne önerirsiniz.Aile yaninda kalabilirmiyiz acaba ikimiz birden
    Nereyi tavsiye edersiniz ve nasil bir yol izleyelim.Yardimci olursaniz cok sevinirim.teşekkürler şimdiden

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir