İngiltere Dil Okulu Maceram: Malta mı İngiltere mi?

Bu yazıyı okumaya başlamadan önce İngiltere Dil Okulu Maceram: Martılar Şehri Brighton ve İngiltere Dil Okulu Maceram: Annem Şu An Ne Yapıyor Acaba başlıklı yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim. :)

Ve artık geldik dil okulu maceramın son bölümüne. İlk ve ikinci bölümlerde bahsettiğim hazırlık, şaşkınlık ve korkunun ardından yaklaşık 1 hafta içinde kendime gelip nereden Londra’ya tren bileti alabileceğimi, nereden kendime yiyecek bir şeyler bulabileceğimi, Tesco marketlerdeki sandviç + içecek + cips üçlüsünün 1-2 pounda satıldığını vs. öğrendim.

Okulun ilk gününde etrafımda çok Türk görememiştim ama tabii ki sonradan çokça Türk arkadaş edinip etrafımızdaki İtalyan, Fransız ve İspanyol uyruklu insanlara Türkçe öğretmeye başlamıştık bile. Bizi kınamayın, dil okuluna gideceksiniz eğer siz de yapacaksınız bunu ve muhakkak çok eğleneceksiniz! :)

Brighton pierre
Brighton Pier

Gelelim okuluma ve dil eğitimine.

Ben St Giles International isimli, şehrin en merkezinde bulunan, bi çok yere yürüme mesafesinde ve Brighton’daki okullar arasında ‘en kaliteli okullardan birisi’ diye anılan yere gitmiştim. Memnun kaldım mı? Kaldım. Derslerimiz speaking, listening ve grammer diye üçe ayrılıyordu. İlk 3 hafta yarım gün (3 saat), sonraki 3 hafta da tüm gün (6 saat) gitmiştim okula. Aslında ben 6 hafta boyunca tüm gün gitmek istemiştim ama okulda yer olmadığı için böyle bi çözüm bulmuşlardı bana.

Karakter olarak doğuştan utangaç biri olduğum için okulda öğrendiklerimi mecbur kalmadıkça etrafımdaki insanlarla pratik yap(a)mayarak kendi içime kapanmayı tercih etmiştim (?). Bunu söylememin sebebi kendimle guru duyuyor olmam değil, tamamen “ben yaptım siz yapmayın”dır… Eminim yalnız değilim ve eminim benim gibi çok insan var o yüzden dil öğrenirken size verebileceğim en büyük tavsiye “konuşun!” olur. Çat, pat, doğru, yanlış, komik vs demeden konuşun ve şunu hiç aklınızdan çıkarmayın; etrafınızdaki insanların sizden daha iyi İngilizce bildiğini sanıyor olmanız tamamen sizin kendinize güvenmiyor oluşunuzdan kaynaklıdır! En azından durum benim için öyleydi. Eğer o insanla aynı sınıftaysanız aynı dil seviyesindesinizdir demektir ve siz yanlış yapsanız bile çok büyük ihtimalle o sizin yanlış yaptığınız fark etmeyecek ve size alaylı bir şekilde gülmeyecektir. Bakın burası çok önemli, gülmeyecek! Yanlış bi kelime ya da telaffuz kullanınca en çok gülen ırk biz Türkleriz, bu da burada ayrıca not olarak dursun.

Brighton

Ve şimdi gelelim esas soruya. Malta mı İngiltere mi? Yani Malta’nın eğitim seviyesiyle İngiltere’nin eğitim seviyesi arasında çok büyük farklar var mı?

Daha önce çok kez belirttiğim gibi yine belirteyim, ben Malta’da herhangi bir dil okuluna gitmedim o yüzden size “Malta çok güzel gelsenize” diyemicem ama bugüne kadar aldığım mesajlardan ve yorumlardan anladığım kadarıyla öğrenci adayları arasında şöyle bi düşünce hakim. “İngiltere’de öğrendiğin İngilizce’nin yarısını bile Malta’da öğrenemezsin, zaten köy gibi bi yer”. Köy gibi olup olmadığı konusunda yorum yapamıcam zira blogumda ve Instagram hesabımdaki yüzlerce fotoğraftan nasıl bi yer olduğu konusunda az çok fikir sahibi olmuşsunuzdur ama eğitim konusuna gelince, İngiltere’de küçük bi hap yutturuyolar ve 1 haftada ana diliniz gibi İngilizce öğreniyorsunuz fakat Malta’da klasik eğitim yöntemleriyle öğreniyorsunuz diye bir şey söz konusu değil arkadaşlar… Ve ayrıca, Malta’da İngilizce öğrenmek Azerbaycan’da Türkçe öğrenmekle aynı şey değil zira Maltalıların ana dili İngilizce’ye yakın bile değil…

Uzun lafın kısası, ne Malta’da ne de İngiltere’de size sihirle dil öğretmiyorlar ve ne kadar zamanda dil öğrenirim sorusunun cevabına da net bi yanıt veremiyorlar çünkü bu konu tamamen sizin çalışma azminize ve dil öğrenme yeteneğinize bağlı.

‘Ya her şey tamam da sen şimdi Malta mı İngiltere mi diyosun?’ diyorsanız hala, o zaman maddi durumunuz el veriyorsa ve Londra, Manchester vs. gibi şehirleri görmek istiyorum, hem dil öğrenmek hem de uzun bir tatil yapmak istiyorum diyorsanız İngiltere’ye gidin. Yok, ben soğuktan hoşlanmam, dil öğrendiğim yerde deniz kum güneş ve bol bol parti olması lazım diyorsanız ve maddi durumunuz çok çok iyi değilse o zaman Malta’ya gelin. :)

E tabii daha bunun Amerika’sı, Avustralya’sı, Kanada’sı vs. var ama hem Malta hem de İngiltere Avrupa’da olduğu için ben sadece bunların kıyaslamasını yapıyorum.

Umarım karar vermeniz konusunda az da olsa yardımcı olabilmişimdir. :)

İngiltere Dil Okulu Maceram: Malta mı İngiltere mi?” için 2 yorum

  1. MErhabalar,
    Türkiye’den herhangi bir aracı firma ile anlaşmış mıydınız acaba bu dil okulunu ayarlarken? Eğer anlaştuysanız ismini paylaşmanız mümkün mü?

    İyi günler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir