Berlin, Almanya

Maalesef ki, II. Dünya savaşı, Hitler, Berlin duvarı gibi tarihsel konularda bilgim olmadan, okulda ogretilen her seyi bir bir unutarak gittim ben bu sehre ve dolayısıyla gördüğüm yerler beni huzunlendirmedi. (Essek hosaftan ne anlar durumu) : ( Bu konularda çok daha fazla bilgisi olan ve uzun uzun yazılar yazan arkadaşlara saygı & sevgilerimi iletiyor, sizden bu yazıyı sadece eğlenmek maksatlı Berlin’de bulunmuş birisi olduğumu göz önünde bulundurarak okumanızı rica ediyorum.

Kış ortasında, Brandenburg kapısından başlayan upuzuuun kalabalığın ortasına karışıp 2012 senesini 2013 senesine bağlamak için gitmiştim. Kar yağar sanmıştım ama yağmadı. Buzzz gibi kuru soğuk + yağmur vardı, “ama kar? :(” diyerek arkama baka baka geri dönmüstüm.

Genel olarak Almanya’yı sıkıcı bulduğum için (Munich ve Augsburg’da da bulundum) çok bi beklentiyle değil, arkadaş grubunun eğlencesine kanarak gitmistim. Weihnachtsmarkt’ların (Noel marketleri) en güzellerinin son gününe yetiştim (Geneli 26 Aralık’ta kapanıyor, bilginize) fakat küçük olanlarını görmek de yetti. Beyaz çikolatayla kaplanmış muz ve sıcak şarap. ahhhh! Ikisini de unutamıyorum.

2012-12-28 15.41.08

Bunun yanında KaDeWe isimli alışveriş merkezine bayıldım. Kaldığımız otele 200 m. olması da ayrı bi güzellikti. Sehir Avrupa standartlarina gore cok pahali olmasa da KaDeWe isimli avm oldukca pahali o yuzden ben kendime ucuzundan bi don alabilirken Agent Provocateur markasindan çok ayıp şeyler alan arkadaşıma degisik duygular icerisinde bakiyordum.

Alıveriş merkezleri dışında (bi zahmet) Berlin Jewish Museum’da bulundum ki çok müze seven birisi olmamama rağmen 2 saat falan harcadım burda. Gerçekten çok etkileyiciydi. Tamam herhangi bir bilgim olmadan gittim dedim ama sonucta orda yazilanlari okudum ve muzenin atmosferi gercekten cok degisik.

2012-12-28 11.27.46

*Yahudi muzesinden

Yemek konusunda da tavsiye edebileceğim mekanlar,
Osmanya restaurant (türk mutfağının gururu!) ve Tony roma’s.

2012-12-28 15.04.18

*Yikilan Berlin duvarinin kalintilari uzerinde sanatsal calismalar.

Not: Butun fotograflar bana aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir